W ostatni czwartek (08.12.2016r.) obchodziliśmy Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny. Ten dzień był także wyjątkowy, dla wspólnoty Ruchu Światło-Życie przy Klasztorze Braci Kapucynów w Lubartowie. Co roku członkowie Oazy Nowego Życia przed II stopniem uczestniczą we wprowadzeniu do deuterokatechumenatu.

     DEUTEROKATECHUMEAT – to czas dorastania we wspólnocie do bycia dojrzałym chrześcijaninem, czyli takim, który potrafi nim być w każdej sytuacji i który zdobywa innych dla Chrystusa. Celem formacji  deuterokatechumenalnej jest spotkanie zbawcze z Jezusem Chrystusem w Duchu Św. W związku z tym specyfikę poszczególnych etapów formacyjnych „nowego człowieka” można ująć jako:

 • spotkanie z Chrystusem w Słowie
 • spotkanie z Chrystusem w Sakramencie
 • spotkanie z Chrystusem we Wspólnocie

      W tym roku 11 osób (Julia Lewtak, Adrianna Kaczor, Adriana Franczak, Alicja Fijołek, Justyna Cieniuch, Wiktoria Waśkowicz, Julia Bednarska, Dominika Małyska , Aleksandra Kukiełka , Krzysztof Gol, Karolina Borówka) postanowiło podjąć się tak ważnego kroku pod opieką animatorki Urszuli Kopeć.  Każdy z uczestników mógł poprosić Kościół Boży o potrzebne łaski w towarzystwie poręczyciela, którego zdaniem jest świadczenie i wspieranie uczestników w formacji.

      Podczas uroczystości nastąpiło naznaczenie Krzyżem. Celebrans br. Paweł Działa, znaczył znak krzyża na czole kandydatów jako znak przynależności do Chrystusa. Następnie każdy kreślił znak na poszczególnych zmysłach. Znak krzyża na uszach, aby słyszeć głos Pana, na oczach- aby ujrzeć jasność Bożą, na ustach- aby odpowiadać na Słowo Boże, na sercu- aby Chrystus w nim zamieszkał oraz na barkach- aby udźwignąć słodkie brzemię Chrystusa.

 Ten krok to część formacji, której celem jest prowadzenie uczestnika ku pełni dojrzałości chrześcijańskiej, a także ukazanie mu pogłębionej wizji duchowości Ruchu Światło-Życie. Cykl ten obejmuje 10 kroków takich jak:

 1. Jezus Chrystus,

 2. Niepokalana,

 3. Duch Święty,

 4. Kościół,

 5. Słowo Boże,

 6. Modlitwa,

 7. Liturgia,

 8. Świadectwo,

 9. Nowa Kultura,

 10. Agape                                                                          

Była to  bardzo radosna i ważna chwila dla całej wspólnoty  Oazowej działającej przy Klasztorze Braci Kapucynów w Lubartowie.

Julia Bednarska